Úspěšní můžete být, i když smysl života nenajdete. Najít smysl života je fajn, ale je spousta úspěšných lidí, kteří jsou současně nešťastní. Jak si jinak vysvětlíte sebevraždy navenek úspěšných lidí?
Většině lidí se nepovede být současně šťastný i úspěšný. Ale jedna věc opravdu hodně pomáhá. Jaká? Mít dost peněz. Přestože mnoho lidí s tím pokrytecky nesouhlasí, peníze nám pomáhají. Pocit osobního štěstí se zvyšuje s velikostí platu. Vrcholí na 75 000 dolarů ročně.* (* V roce 2011 přes 100 tisíc českých korun měsíčně.) Přišli na to vědci z Princetonské univerzity. Na průzkumu mezi téměř 500 000 Američany z let 2008 a 2009 se podílel i nositel Nobelovy ceny za psychologii Daniel Kahneman. Kdo bere ještě víc, je sice spokojenější, ale pocit štěstí už si nevylepší. Alespoň tedy v USA. Když takový člověk dostane místo s dvojnásobným platem, může mluvit o úspěchu a bude mít pocit lepšího života. Ale prožívání štěstí už více peněz nezlepší.
Pro srovnání, průměrný hrubý příjem v USA je v současné době podle údajů OECD zhruba 41 000 dolarů ročně.* (* www.relax.lidovky.cz, 7. září 2010)
Prázdnota
Viktor E. Frankl v knize Lékařská péče o duši uvádí: „Přibližně dvacet procent neuróz je podmíněno a způsobeno pocitem bezsmyslnosti, což označuji jako existenciální vakuum. Instinkt neříká člověku, co musí dělat, a dnes už mu také neříká žádná tradice, co by měl dělat. Brzy už nebude vědět, co vlastně chce. Existenciální vakuum je kolektivní neurózou dneška."* (* Frankl Viktor E.: Lékařská péče o duši, Cesta, Brno, 2006)
Pocit prázdnoty je příznakem toho, že:
- Buď nemáte smysluplné cíle.
- Nebo nevyužíváte svých schopností.
- Nebo se neumíte radovat ze života.
- Nebo cítíte, že veřejné uznání máte nezaslouženě. Můžete cítit výčitky svědomí, jako byste úspěch ukradli. Ostatní vás považují za úspěšného, ale vy si říkáte: „Kdyby jen ostatní věděli, jaký jsem podvodník."
- Nebo ztratíte někoho blízkého.
Na takové „bolesti srdce" existuje recept. Smyslem je práce. Když se Coco Chanel dozvěděla, že jejímu obuvníkovi Raymondu Massarovi právě zemřel otec, řekla mu: „Když se jednoho dne ocitnete na samém dně zármutku, když nemáte už nic a nikoho..., vždycky budete mít jednoho přítele, u jehož dveří můžete zaklepat... Práci!"*
(* Gidel Henry: Coco Chanel, Garamond, Praha, 2008)
Pozor ale na to, že tvrdá práce musí mít smysl. Jinak je spíše trestem než vysvobozením. Bohužel je velmi rozšířený názor, že ke štěstí musíte překonat mnoho překážek. S tím nesouhlasím. Můžete být šťastnější i bez zdolávání překážek. Štěstí je jen pocit. Myslím, že největší uspokojení člověku přináší, pokud je tím, kým chce být. A to jde i bez překážek.
Jak najdete to, čím chcete být? Doplňte tuto jedinou větu: Kdybych měl . . . . . . , tak bych. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Pokud nesplníte, co jste napsali ve spodní větě, nenajdete ani smysl života. Ale přesto můžete být úspěšní.
Hledání štěstí
Kdo rozhoduje o tom, zda budete šťastní, či nešťastní? Jste to vy sami! Jenže většina lidí není tak šťastná, jak by mohla být. Místo toho dělá vše pro to, aby byla nešťastná. Vyčerpává se vztekem, hněvem a trápením. Začněte tím, že si uděláte seznam, kdy jste se cítili opravdu šťastní. Přemýšlejte, co mají tyto vaše zážitky společného? Co vám přináší potěšení?
Zapište to zde: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . To vám naznačuje váš smysl života. Každý máme v sobě nějaké to „nejlepší já". Vaším úkolem je to objevit. Nikdo jiný vám v tom nepomůže.
úryvok z knihy O úspěchu
Viac na www.o-uspechu.sk