Můžete vyhrát v loterii (možná i to někdo plánuje). Také vás může náhodou někdo významný „objevit“ na večírku, na který původně ani nechtěl jít. A pak vás prosadí. To není plánované. Stejně tak se už stalo, že hezkou dívku oslovil fotograf na ulici. A ona se stala slavnou modelkou.
Noah Webster, autor nejslavnějšího slovníku na světě, definoval úspěch jako „uspokojivé dosažení cíle“.
Earl Nightingale ve své slavné nahrávce Nejneobyčejnější tajemství řekl, že „úspěch je postupná realizace hodnotného ideálu“.
Americký spisovatel, prodejce a motivační řečník Zig Ziglar říká, že „úspěch je maximální využití všech vašich schopností“.
Pro každého člověka představuje úspěch něco jiného. Já si myslím, že úspěch je vytvořit si život podle svých představ.
Úspěšní lidé říkají:
„Hrozně rád to dělám. Miluji to. Baví mě to. Jsem šťastný, když pracuji. Jsem spokojený. Mám mír v duši a pocit naplnění. Mám radost z práce. Je to skvělý pocit, mít chuť vstát a jít do práce…“
Všimněte si, že oni nemluví o věcech a o penězích, ale o pocitech. Podle úspěšných lidí je úspěch spojený s nějakou radostí a s dobrými pocity. S potěšením. A co byste řekli vy?
Jen málo lidí se věnuje svému vnitřnímu životu. Většina lidí myslí pouze na vnější věci. Chtějí rychlá a bezpracná řešení – tipy na zbohatnutí přes noc. Žádné takové rady nemám. Úspěch totiž většinou chce čas a proces. Bývalý nejbohatší muž na světě Paul Getty napsal: „Neexistuje spolehlivý, rychlý a snadný recept na úspěch v podnikání. Neexistuje způsob, díky kterému by se člověk mohl automaticky stát milionářem.“* (* Getty J. Paul: Jak být bohatý, Eugenika, Bratislava 2008)
I já jsem v dětství snil o penězích, o domech, o autech, o krásných ženách, o obdivu a přátelství se slavnými osobnostmi… Ale nic z toho nebylo. V roce 1995 jsem měl obrovské dluhy. Žil jsem v desetimilionovém Česku a neuměl jsem cizí jazyky. Takové sny má kdekdo, proč se ale jen někomu splní?
Pak jsem něco změnil… A zase nic. Něco dalšího jsem změnil a začaly se dít věci. Neúspěšný a postižený trouba dosáhl úspěchu.
Co je pro mne úspěch?
Odpovědi jsou dvě.
První souvisí s materiální stránkou života. Ta je vidět zvenčí. Mít dům, bazén, nemít dluhy a nemuset už pracovat.
Druhá odpověď se nedá měřit penězi. A není ani na první pohled vidět. Nemusím nadávat, kdy že ten zatracený mizerný život skončí. Nemusím spěchat. Nemusím brzo vstávat do práce. Mohu číst to, co chci. Mohu psát, co chci. Jíst a pít, co chci. Jezdit, kam chci. Bydlet, kde chci…
Úspěch – to není jen o penězích, majetku, slávě a společenském postavení! Jde také o duchovní růst.
Pravdou ovšem je, že s úspěchem si lidé spojují hlavně peníze a majetek. Ze zdravých lidí jen mniši a lidé oddaní charitě nic nevlastní či nechtějí vlastnit. Ostatní se chtějí mít lépe po materiální stránce a většinou si na to musí vydělávat. Jenže většina si nevydělá dost. Alespoň podle nich samotných.
Po většinu historie určoval naše životy nedostatek. Kdysi byl úspěch, když člověk vůbec něco měl. Dnes je to jiné. Ve vyspělých zemích je více aut než lidí s řidičákem. Jenže nadbytek nás neučiní šťastnými. I když životní úroveň stále roste, osobní i společenská spokojenost se moc nemění. Tento paradox mnozí lidé řeší hledáním smyslu života. A často ho nenajdou.
Každý máme svou pravdu. Já vám v této knize odhalím své pravdy. Ukážu vám, co jsem vypozoroval, co jsem vyčetl a hlavně co jsem si sám ověřil v praxi. Ukážu vám, co funguje, i to, co nefunguje. A nebude to líbivé. Nebudou to líbivé řeči o asertivitě, upřímném úsměvu apod. Budou to skutečné výsledky lidské činnosti.
Úspěšní lidé většinou nejsou úspěšní náhodou. Něčím se vyznačují. A něčím naopak ne. Shrnul jsem to v těchto třech oblastech:
- Co nemá vliv na úspěch, přestože si lidé myslí, že má.
- Co vede k neúspěchu. Co lidé dělají a škodí jim to.
- Co vede k úspěchu a neúspěšní to nedělají.
úryvok z knihy O úspěchu
Viac na www.o-uspechu.sk