SOBOTA 26. APRÍL 2025 www.pp.sk | www.epi.sk | www.zakon.sk
ivo-toman.jpg
Ivo Toman

Majiteľ a zakladateľ medzinárodnej spoločnosti TAXUS International žije v Prahe. Začal s dosť výrazným handycapom. Od detstva je postihnutý silnými tikmi, Touretteovým syndrómom. Klasická medicína mu v jeho zdravotných problémoch nepomáhala, tak sa zaujímal o alternatívnu medicínu a alternatívne cesty. Po skončení štúdií sa od počiatku deväťdesiatych rokov začal zaujímať o marketing a psychológiu predaja.

 Oblúbené  Poslať  PDF  Vytlačiť

Lidé si většinou myslí, že motivace je něco kladného…

...což je omyl. A pak bohužel spoléhají na pozitivní myšlení, které má vše spasit. A také na další rozšířený blud – kladné vnější motivování jiných lidí.

Možná s předchozím odstavcem nesouhlasíte. Avšak přemýšlejte:

Jak vysvětlíte, že jsou lidé, kteří nepracují více, ani když jim přidáte peníze?

Jak vysvětlíte, že jsou lidé, kteří pracují stejně bez ohledu na to, kolik berou peněz?

Jak to, že někdo je aktivní do osmdesáti let, a jiný si na vše stěžuje už od dětství?

Jak to, že někteří lidé, kteří nějak zbohatli, ihned přestali pracovat?

A jak to, že jiní lidé i poté, co začali vydělávat spoustu peněz, stejně nezměnili své návyky a dále pracují se stejnou intenzitou? Mají už přece dost. Kam se to stále ženou? Co je žere? Ani oni sami to neví. Jen ví, že jinak ani nemohou. Většinou je to i baví. To „zavinila“ tajejich šipka. Ta vnitřní motivace, se kterou se narodili. Nesouhlasím s tím, co se uvádí v různých knihách a nahrávkách o pozitivním myšlení, že každý může uspět. Proč tedy neuspěli a neuspějí všichni, kteří si tyto knihy o pozitivním myšlení kupují a vymetají školení o pozitivním myšlení?

V naší firmě už neděláme tu chybu jako většina lidí a firem, kteří sledují, jak se kdo snaží. Nač je vám snaha, když nemáte správné schopnosti?

Protože většina lidí na to prostě nemá. Jednak nemají tu šipku. A pak jim chybí talent – schopnosti. Také ještě potřebujete správné vlastnosti emoční inteligence. V naší firmě už neděláme tu chybu jako většina lidí a firem, kteří sledují, jak se kdo snaží. Nač je vám snaha, když nemáte správné schopnosti?

Pokud máte devadesát kilogramů, nemůžete být baletkou. Snaha ani dobré charakterové vlastnosti vám nepomohou. Pokud lidé mají malou šipku, jinými slovy pokud mají malou vnitřní motivaci, zařadí se téměř automaticky mezi 95 % lidí, kteří nemají v životě úspěch. Protože jejich vnitřní motivace je malá, vyžadují, abyste je motivovali zvenčí. A to je past, do které se chytne většina lidí i většina firem.

Chcete vědět, proč stále slyšíte žvásty o vnější motivaci?

  1. Protože motivace a motivování je v posledních letech líbivé a módní téma. Píšou se knihy o tom, jak motivovat. Každý den v novinách a časopisech vycházejí články o motivaci. Pořádají se o ní konference. Rozdávají se motivační benefity zaměstnancům atd.
  2. Protože být motivovaný zvenčí je příjemné. Motivace zvenčí se prostě líbí všem. Jak těm s velkou vnitřní motivací, tak i těm s malou nebo žádnou vnitřní motivací se líbí, když je někdo chválí a je na ně příjemný. Dlouhodobě ale stejně dělají to, co mají, jen lidé s velkou vnitřní motivací.
  3. Protože motivace se nedá změřit. Výkony naopak dokážete změřit přesně. Kolik jste vydělali firmě peněz, se dá změřit. Kolik jste udělali smluv, se dá změřit. Kolikrát jste zvedli zadek a šli něco dělat, se dá změřit. Kolik tun uhlí jste přemístili, se dá změřit. U konkrétních výkonů jsou výsledky rychle vidět. Pak ale musí neschopní lidé zdůvodňovat, proč neudělali to, co udělat měli. Proto raději alibisticky mluví o nedostatečné motivaci, která se nedá změřit.
  4. Za to mohou školitelé a poradci. Školitel vás bude motivovat a pak s klidným svědomím může říct: „Nemáte úspěch? To je vaše vina. Moje ne. Vy jste nedělali to, nač jsem vás správně motivoval.“ A školitel má pravdu. Zapomíná se, že motivování je u naprosté většiny lidí zbytečné. Stále mě udivuje, jaké množství peněz a úsilí organizace „vyhazují“ v oblastech, které se nerozvíjejí. Platí to i o lidech. Mnozí jsou prostě neškolitelní.

Pravdou prostě je, že lidé s velkou vnitřní motivací jsou aktivnější než lidé s menší vnitřní motivací. Mají v sobě energii a jsou výkonnější. Jsou průbojnější a mají i jasnější představu o tom, co chtějí…

…a to i bez motivačních „žvástů“ jiných lidí.

Velká vnitřní motivace

Sílu vnitřní motivace určuje vztah mezi touhou po seberealizaci a úsilím opravdu za tím jít. Nejdříve musíte mít velkou touhou po seberealizaci. Jenže to nestačí. Pak musíte ještě vyvinout velké úsilí.

Jde o určitou posedlost. Jde o disciplínu, vášnivost a soustředění, díky kterým se Thomas Edison stal nejvýznamnějším americkým vynálezcem, Walt Disney králem rodinné zábavy a Warren Buffett nejbohatším investorem. Jde o hluboké přesvědčení, které přivedlo Jeannette Rankinovou k tomu, aby jako jediná v celém Kongresu hlasovala proti vstupu USA do obou světových válek, a čelila tak všeobecnému zesměšňování.

Dobrodruh Steve Fossett, držitel mnoha rekordů, o sobě napsal: „Mám vůli k úspěchu. Jakmile zvládnu nějakou výzvu, toužím směřovat k dobrodružstvím ještě větším a náročnějším … A když už jsem se musel stát členem nějaké skupiny, snažil jsem se zaujmout vedoucí postavení.“* (* Fossett Steve: Lovec větru, vlastní životopis, Daranus, Řitka, 2008)

Co vede Donalda Trumpa jeho životem?

V rozhovorech prozradil, že jeho největším utrpením je být v čemkoliv druhý.

Snem Victorie Beckhamové nebylo být lepší než jiné ženy ani být slavnou zpěvačkou, ale stát se světovou „značkou“. Svůj sen popsala takto:

„Chci být tak slavná jako Persil Automatic.“

J. Paul Getty, v roce 1957 nejbohatší muž světa, ve své knize Jak být bohatý napsal: „Nebylo mi ani dvacet čtyři let, ale už jsem byl úspěšný nezávislý podnikatel a vydělal jsem svůj první milion. Do té doby jsem svůj život věnoval hlavně vzdělávání a budování firmy. Teď jsem zjistil, že jsem vydělal dostatek peněz, abych uspokojil veškeré své požadavky, a tak jsem dospěl k unáhlenému rozhodnutí, že zapomenu na práci a budu si jen užívat života. Koupil jsem si nové sportovní auto, hezké šaty a měl jsem dost peněz na to, abych si mohl pořídit vše, co jsem chtěl. Rozhodl jsem se, že si budu užívat, a vrhl jsem se do víru zábavy v Los Angeles v jižní Kalifornii. Do konce roku 1918 jsem byl svým životním stylem natolik otrávený, že jsem se na počátku roku 1919 vrátil k podnikání s ropou. Když jsem otci sdělil, že jsem na odpočinek odešel ve dvaceti čtyřech letech, ale ve dvaceti šesti se vracím do práce, jeho úsměv jako by mi sděloval: ,Já jsem ti to říkal!‘“* (* Getty J. Paul: Jak být bohatý, Eugenika, Bratislava, 2008)

Co spojuje předchozí příběhy v této kapitole?

Všichni tito úspěšní lidé měli či mají v sobě obrovskou energii – obrovskou vnitřní motivaci. My lidé jsme každý jiný a rozhodně si nejsme rovni. Máme totiž nejen rozdílné schopnosti, ale i různé potřeby. Někdo musí více jíst, někdo jiný zase méně. Někdo má potřebu peněz malou, někdo naopak velkou. Někdo má potřebu sexu malou, jiný naopak velkou. Také potřebu něco dokazovat jiným máme různou. To nezměníte žádnou motivací zvenčí. Jsou věci, které jsou prostě zvenčí nenaučitelné. Jednou z nich je velikost vnitřní motivace. Ta šipka už ve vás musí být. Motivace z člověka vychází. Ne do něj vchází. Jde o automotivaci, ne líbivé řeči zvenčí. Motivace také není na začátku činnosti, ale v celém jejím průběhu. A také na konci – z pocitu, že se to podařilo, vám kupodivu vyplyne, že chcete ještě více. Vy prostě něco děláte a motivovaní jste během celé té doby. Obrovský omyl je myslet si, že nejdříve vám někdo dodá motivaci a pak budete makat jako perpetum mobile. Ne! Tak to není. Jenže lidé si to myslí. Proto motivují jiné a čekají, že oni začnou a…

… a oni skoro nic nedělají. Děláte-li na něčem, ta činnost vás sama motivuje, pokud splníte podmínky stavu proudění v mozku. Co to je, popisuji v knize Debordelizace hlavy v kapitole 3, Stav proudění. Lidský mozek má totiž ve stavu proudění nejmenší výdej energie, málo se unaví, a přitom je nejvýkonnější. Stav proudění je vrcholem vnitřní motivace pro náš mozek. Díky němu dokonce ztrácíme pojem o čase. Podvědomě tíhneme k aktivitám, u nichž se do stavu proudění dostáváme nejsnadněji – tehdy se i práce stává potěšením. Pokud jde o vedení jiných lidí, zde jde o to, aby se i oni dostali do stavu proudění. Vaší úlohou je zařídit, aby vaši podřízení byli co nejdéle ve stavu proudění – to je jedna ze základních příčin úspěchu při vedení lidí. Motivace zvnějšku totiž nenahradí vnitřní uspokojení z práce. Opakem je, že se lidé stále dívají na hodinky a modlí se, kdy ta zatracená práce skončí. Více o tomto tématu a jak na to je obsahem školení Základy vedení lidí.* (* Více informací najdete na www.SkoleniIvaTomana.cz a www.IvoToman.sk)

K velké vnitřní motivaci patří zvědavost. To je vrozená tendence věnovat zvýšenou pozornost všemu novému, cizímu a neobvyklému. Potřeba poznávání je tím větší, čím větší máte šipku. Ve vyšším věku jsou ti zvědavější zpravidla také úspěšnější.

úryvok z knihy Motivace zvenčí je jako smrad,
Viac na www.ako–zarobit.sk

PRINCE2® Foundation 21.11.2012

Kurz pre osvojenie princípov, tém a procesov metodiky PRINCE2® a ich vzájomných závislostí obohatený o prípadové štúdie a praktické príklady danej metodológie.

Projektový manažment - Riadenie IT projektov 26.09.2012

Kurz pre získanie zručností a vedomostí potrebných na úspešné riadenie IT projektov.

Multikultúrna komunikácia 20.09.2012

Kurz pre spoznanie charakteristických znakov rôznych druhov správania sa a jednotlivých kultúr. Sebapoznanie a sebareflexia.

Profesionálny nákupca a jeho vyjednávanie 17.01.2013

Kurz pre osvojenie vedenia efektívnej komunikácie, predchádzanie nedorozumeniam v komunikácii a získavanie nevyslovených informácií z neverbálnych prejavov.

Emočná inteligencia 20.09.2012

Kurz pre hlbšie chápanie vplyvu vlastných osobnostných kvalít a vlastnej emocionality na uplatnenie sa v spoločnosti a v práci.

Vedenie výberových pohovorov 27.09.2012

Kurz pre osvojenie zručností pre efektívne vedenie výberových pohovorov.

Inovácie procesov a podnikateľských systémov 13.09.2012

Kurz zamraný na hľadanie spôsobov ako doručiť výnimočný produkt alebo službu zákazníkom výnimočným spôsobom.

Výrobná logistika/ výrobné plánovanie 24.09.2012

Kurz zameraný na zoznámenie sa s modernými metódami výrobnej logistiky a so systémami plánovania výrobného procesu.

Daňová obhajoba v praxi 05.10.2012

Školenie vám objasní práva a povinnosti pri daňovej kontrole, sankčný systém ako pokuta a úrok z omeškania, lehoty na premlčanie dane a premlčanie nedoplatku dane.

Novela Zákonníka práce 24.10.2012

Školenie vám objasní zmeny Zákonníka práce pre zamestnávateľov a zamestnancov - "nový" Zákonník práce účinný od 1.1.2013.